Braterstwo ziemi i krwi
81 lat temu Niemcy po raz pierwszy zastosowali cyklon B do zabijania ludzi w komorze gazowej w KL Auschwitz. Pierwszymi ofiarami tego bestialstwa było 600 Rosjan i 250 Polaków. Polacy i Rosjanie w oczach Niemców byli tak samo bezwartościowi.
Powinniśmy zapamiętać to wydarzenie i głęboko przemyśleć. Zwłaszcza gdy w pierwszych dniach września często wspominamy sowiecką napaść na Polskę, wracamy do diabelskiego paktu Ribbentrop-Mołotow i ponownie przeżywamy agonię polskich oficerów w Katyniu i Miednoje oraz setek tysięcy naszych rodaków zamordowanych w archipelagu Gułag. Nie możemy o nich zapomnieć, ale też nie powinniśmy wyrzucać z pamięci braterstwa krwi, jakie połączyło zwykłych Polaków i Rosjan na polach bitew czy w niemieckich kazamatach. Chciałbym, żeby pamięć o tych pierwszych ludziach zamordowanych w komorze gazowej w KL Auschwitz stała się fundamentem odnowy dobrosąsiedzkich relacji Polski z Rosją.
Jest jeszcze inny aspekt tego tragicznego wydarzenia sprzed 81 lat. Według szacunków Biura Odszkodowań Wojennych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta